Podívejte se na největší diamant nalezený v Severní Americe

Podívejte se na největší diamant nalezený v Severní Americe

Diamant z dolu Diavik v Kanadě stanovil nový rekord pro největší diamant nalezený v Severní Americe – S kamenem o hmotnosti 552 karátů.

Největší diamant objevený v Severní Americe
Největší diamant objevený v Severní Americe. Zdroj: Nationaljeweler.com

Předešlý rekord držel kámen Foxfire diamond, o hmotnosti 187 karátů.

Nález oznámila firma Dominion Diamond Mines. 552,74 Karátový žlutý diamant CanadaMark byl nalezen v dole Diavik v kanadských Severozápadních Teritoriích v Říjnu 2018.

Diavik je zhruba 220 kilometrů jižně od Severního Polárního Kruhu a původní rekordní Foxfire diamant o hmotnosti 187 karátů pocházel také odsud. Tento diamant zde byl nalezen v roce 2015.
Po vybroušení Foxfire vznikly dva diamanty : 37,87 karátový a 36,80 karátový diamantu ve tvaru hrušky, který se v aukci vydražil za 1,3 millionu USD.

Žlutý diamant CanadaMark měří 33,74 na 54,56 milimetrů. Povrch má znatelné oděry – firma Dominion oznámila, že kámen neprodá v surovém stavu, ale za pomoci partnerské firmy jej vybrousí.

„Tento objev ukazuje, co je opravdu úžasné na diamantech CanadaMark“, řekl předseda představenstva Dominion Diamond Mines, Kyle Washington.

„Barva a textura diamantu jsou unikátním úkazem cesty, kterou si přírodní diamanty během svého vzniku projdou. V Dole Diavik jsme našli jedny z nejkrásnějších diamantů na světě a tento určitě stojí na první příčce seznamu těch nejskvostnějších diamantů na světě.“

Dominion Diamond Mines vlastní 40% podíl Diaviku; Rio Tinto vlastní zbytek. Důlní práce započaly v roce 2003 a jejich trvání se odhaduje až do roku 2025.

Dominion je také majitelem značky diamantů CanadaMark.