Těžba v Argyle se chýlí ke konci, ceny červených a růžových diamantů rostou

Těžba v Argyle se chýlí ke konci, ceny červených a růžových diamantů rostou

 

Červený diamant Argyle Muse
Červený diamant Argyle Muse. Zdroj: nationaljeweler.com

Argyle Muse, 2,28 karátový fancy fialovo-červený diamant v oválovém brusu byl nejdražším kamenem prodaným v tenderu růžových, červených a fialových diamantů z dolu Argyle v Austrálii. Tender pořádala firma Rio Tinto. Nebyla zveřejněna přesná cena, ani jméno kupujícího.

Ceny červených a růžových diamantů s blížícím se uzavřením dolu Argyle v západní Austrálii stále rostou.

A i když londýnský těžař Rio Tinto nezveřejňuje celkové hodnoty prodejů, ceny jednotlivých diamantů a téměř nikdy ani jména kupců, firma zveřejnila, že prodej v 2018 zlomil několik rekordů, včetně celkové sumy tenderu i ceny za karát.

Diamant který se prodal nejdráže byl „Argyle Muse“, 2,28 karátový fancy diamant.

Zakoupený tajným kupcem, Muse je nyní nejdražším diamantem prodaným v 34-leté historii tenderu.

Předtím tímto diamantem byl Everglow, fancy červený kámen který Optimum Diamonds LLC zakoupilo minulý rok.

CEO firmy Optimum David Shara odmítl oznámit kupní cenu diamantu Everglow, nicméně řekl, že 2,11 karátový diamant je na prodej za 18 milionů USD, tedy v přepočtu cca 405 milionů korun.

Je také v nabídce jako součást kolekce více než 60 červených diamantů vlastněných Davidem Sharou a jeho business partnerem.
Dle něj se jedná o největší kolekci svého druhu na světě a má hodnotu zhruba 200 milionů USD, tedy v přepočtu cca 4,5 miliardy korun.

Zájem o barevné diamanty je evidentní i na aukčním trhu, kde tyto kameny pravidelně překonávají rekordy.

Například aukční dům Christie’s prodal před několika měsíci 18,96 karátový růžový diamant za 50,4 milionů dollarů (1,134 miliardy korun), nebo 2,6 milionů dolarů za karát (58,5 milionů korun) bez aukčních poplatků. Jedná se o nový rekord ceny za karát.
A Nejdražším kamenem všech dob je zatím pořád růžový diamant, skoro 60 karátový Pink Star (Růžová hvězda), který se prodal za 71 milionů dollarů (1,6 miliardy korun).

Podle Sharových odhadů, ceny zaplacené za 1 karát vidid růžové a 1 karát fancy červené se v tomto roce zvýšily až o 41% oproti minulému roku.
Očekává, že ceny za růžové a červené Argoyle diamanty porostou o dalších až 40%, až se důl za rok a několik měsíců uzavře.

„Nastavil to takto trh – obchodníci, privátní kupci, všichni kteří koupili. Tito lidé rozumí faktu, že v roce 2020 bude důl uzavřen a budou dva, maximálně tři další tendery a je to. Konec.“

V Roce 2018 firma Rio Tinto prodala z dolu Argyle v západní Austrálii celkem 63 diamantů o váze téměř 52 karátů.

Mezi nimi bylo šest „hero stones“, diamantů nejvyšší kvality kterým skupina Rio Tinto udělila individuální jména.

Fancy červený diamant Argyle Mira
Fancy červený diamant Argyle Fancy červený diamant Argyle Mira. Zdroj: nationaljeweler.com

Kromě Muse se jednalo o:

Argyle Alpha, 3,14 karátový fancy vivid fialovo-růžový  diamant, v  smaragdovém brusu
Argyle Maestro, 1,29 karátový fancy vivid fialovo-růžový diamant
Argyle Alchemy, 1,57 karátový tmavě šedo-fialový diamant v brusu princess
Argyle Odyssey, 2,08 karátový fancy intense růžový  diamant v brilliantovém brusu.
Argyle Mira, 1,12 karátový fancy červený diamant v brusu radiant.

Fancy fialový diamant Argyle Alchemy
Fancy tmavě šedo-fialový diamant Argyle Alchemy.  Zdroj: nationaljeweler.com

Kupcem kamene Alpha byl Glajz THG ze Singapuru, výrobce zakázkových šperků, zatímco firma Gemcut Geneva byla vítězem aukce kamene Odyssey.
Chief Executive firmy Gemcut Matther Aldridge řekl, že Odyssey je do páru k dalšímu Argyle kamenu. Ten zakoupili v jiném tenderu před 15ti lety.

Diamantová firma Leibish & Co sídlící v New Yorku koupila v tenderu v roce 2018 tři kameny, z nichž dva se dle informací ředitele marketingu a public relations Meira Ovadia prodaly ve stejný den ve který byly zakoupeny.

Zbývajícím kamenem společnosti Leibish je prodejní číslo 63, 2,34 karátový „Kimberley-Rose“ v brusu radiant. Diamant je fancy intense růžové barvy a čistoty SI1.