Lucara ukázala nově vykopaný 127-karátový diamant

Diamantová důlní firma Lucara Diamond Corp vykopala svůj 129. surový diamant vážící více než 100 karátů. Diamand pochází z dolu Karowe v Botswaně.

K Oznámení došlo minulý týden – nalezený diamant váží 127 karátů. Lucara jej popisuje jako bílý kámen nejvyšší kvality.

Důl Karowe, který Lucara kompletně vlastní byl otevřen v roce 2012. Jen minulý rok v něm bylo nalezeno 33 diamantů o váze více než 100 karátů.

Ze všech 129 kamenů, které váží více než 100 karátů celkem 12 z nich vážilo více než 300 karátů. Pět z nich bylo nalezeno minulý rok.

„Nalezení poslední, vysoce cenného, bílého 127-karátového diamantu nejvyšší kvality potvrzuje skvělou kvalitu hornin v dole Karowe, ve kterém vysoce cenné diamanty konzistentně nacházíme už od začátku důlních prací.“ řekla v tiskové zprávě prezidentka a CEO firmy Lucara, Eira Thomas.

Eira Thomas dále minulý rok oznámila, že důlní práce budou směřovány k jižnímu laloku, kde byly nalezeny diamanty Lesedi La Rona (Naše Světlo) o hmotnosti 1109 karátů, nebo diamant Constellation o hmotnosti 813 karátů.

Práce v dole Karowe jsou naplánovány do roku 2026, nicméně paní Thomas dodala, že Lucara dokončuje studii díky které by se mohla životnost dolu prodloužit o deset let více.

Tato kanadská firma prodala 180 Karowe diamantů za více než 1 milion USD za kus a 10 diamantů za více než 10 milionů USD za kus.